Ułatwienia dostępu

Program Konferencji

8:00 – 9:00
Rejestracja uczestników
9:00 – 9:30
Otwarcie konferencji
9:30 – 10:30

Wykład  wprowadza w świat innowacyjnego podejścia do nauczania, które łączy nauki ścisłe (Science), technologię (Technology), inżynierię (Engineering), sztukę (Arts) oraz matematykę (Mathematics). Dowiesz się, jak STEAM integruje różne dziedziny wiedzy, rozwija kluczowe kompetencje XXI wieku, takie jak kreatywność, myślenie krytyczne, umiejętności techniczne i cyfrowe oraz współpracę. Podczas wykładu omówione zostaną praktyczne przykłady projektów STEAM, które pokazują, jak to podejście stymuluje kreatywność i innowacyjność u uczniów oraz wspiera ich wszechstronny rozwój. Zidentyfikujemy także wyzwania związane z wdrażaniem STEAM. Ten wykład jest idealny dla nauczycieli, edukatorów oraz wszystkich zainteresowanych przyszłością edukacji, inspirując do wykorzystania STEAM w kształtowaniu kreatywnej i innowacyjnej edukacji przyszłości.

10:30 – 10:55

W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na środowisko uczenia się. Wszyscy czujemy, że przestrzeń ma znaczenie. Tylko jak to naprawdę działa? Jak zaprojektować dynamiczne środowisko, które umożliwia uczniom w pełni angażować się w proces uczenia się poprzez praktyczne doświadczenia i eksperymenty? Jak dobrać wyposażenie, aby umożliwiać swobodną współpracę i interakcję między uczestnikami, a także dostosowanie do różnorodnych form nauczania i uczenia się, takich jak warsztaty, projekty grupowe czy też indywidualne eksploracje?

Od października 2023 roku do czerwca 2024 roku badacze Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego wraz z Moje Bambino badali przestrzenie szkolne, aby stworzyć rekomendacje dla dyrektorów szkół, nauczycieli i twórców pomocy szkolnych w zakresie aranżacji przestrzeni. Jakie są pierwsze wnioski po zakończonych badaniach? Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie konferencji „Edukacja Nowe Horyzonty, Nowe Wyzwania”

10:55 – 11:10
Apple
11:10 – 11:30

STEAM to jedno z najważniejszych, rekomendowanych podejść w nowoczesnej edukacji na świecie. Ale co najważniejsze sięga do wiedzy i doświadczenia nauczyciela, które w sprzyjających warunkach może przekazać uczniom. Właśnie stworzenie tych sprzyjających warunków to jedno z najważniejszych wyzwań dla STEAM edukacji. Jednak nie zapominajmy, że wyrasta ona ze znanych już metod a wymaga jedynie zmiany myślenia i pewnego nazwania, świadomości, zachodzenia procesu steamowego. STEAM to też nowe rozwiązania i narzędzia, które wspomagają swobodne poruszania się w obszarze ICT, które szczególnie w dobie AI powinny nadążać za zmieniającą się rzeczywistością. Rozwiązania edukacyjne firmy Learnetic odpowiadają na to zapotrzebowanie, dostarczając narzędzia i pomoce edukacyjne na wszystkich etapach edukacyjnych. Zasoby interaktywne na miarę szkoły w erze AI to nasze wyzwanie, ale i nowe możliwości, bo przecież… każdy uczy się inaczej! 

11:30 – 11:50
Przerwa kawowa
11:50 – 12:20

Wykład   „Etyczne aspekty sztucznej inteligencji” oscylować będzie wokół aksjologicznych oraz etycznych meandrów wykorzystywanych aspektów SI. Człowiek jest bowiem bytem przygodnym, ułomnym, wybrakowanym, cielesnym (doskonale o tym wiemy). Jesteśmy bytami psycho-fizyczno-duchowymi, SI natomiast stanowi narzędzie mogące ułatwić człowiekowi (nam) codzienną egzystencję. Czy SI jest akontekstualna egzystencjalnie i aksjologicznie’? Kontekstualny jest człowiek (podmiot sprawczy), który wykorzystuje SI w swoich codziennych czynnościach, działaniach w pracy (w szkole) – być może nie do końca świadomie. Człowiek jest istotą decyzyjną, dlatego warto obok Statuy Wolności wybudować Statuę Odpowiedzialności, która stanie się moralną odpowiedzią na zgryzoty nowoczesności: nabędziemy wówczas nowych kompetencji cyfrowych, (odpowiedzialnie) wdrażając wspomniane cyfro-we komponenty przy równoczesnej obserwacji własnych, podmiotowych zachowań.

12:20 – 13:00
Przerwa na poczęstunek
13:00 – 13:30
Wykład „Wyzwania cyfrowej edukacji w Polsce – od STEAM-labu do AI-labu z rozwiązaniami Google dla Edukacji”
Krzysztof Kaszuba  
13:30 – 14:15
Panel dyskusyjny „Nowoczesna edukacji oczami…” z udziałem
dyrektorów, nauczycieli, uczniów i rodziców
14:15 – 15:00
Warsztaty
15:05 – 15:50
Warsztaty
15:55 – 16:40
Warsztaty
Uczestnik Konferencji ma zapewnione:

Organizator informuje, że treść programu będzie aktualizowana na bieżąco do dnia wydarzenia

Scroll to Top